www.nedaedanesh.ir

لوگو آموزشگاه ندای دانش

021-77951352

021-77951357

آشنایی با راهکارهای مدیریت زمان✅مشاوره کنکور✅

یکی از دغدغه هایی که امروزه اغلب مردم درگیر آن هستند مشکل کمبود وقت است و صحبت هایی مثل این که افراد می گویند من برنامه های زیادی دارم اما وقت رسیدن به کارها و برنامه هایم را ندارم و زمان کم میاورم را زیاد می‎شنویم و این کمبود وقت خودش باعث ایجاد احساس استرس و اضطراب در افراد می‌شود.

مدیریت زمان به شما در کاهش استرس و بهبود بهره وری در محل کار و در خانه کمک می کند که در ادامه این مقاله به راهکارهای لازم برای مدیریت زمان پرداخته شده است .

اینکه کدام راهکار مناسب است بستگی به شرایط و موقعیتی است که در آن قرار دارید و بنابراین تصمیم گیری در مورد انتخاب روش مدیریت زمان و اینکه چگونه وقت خود را مدیریت کنیم به عهده شماست اما قبل از آن لازم است در مورد مدیریت زمان بیشتر بدانید.

مقاله پیشنهادی:چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟(10گام برای برنامه ریزی موفق)

اهمیت مدیریت زمان

مدیریت زمان چیست؟مدیریت زمان به معنای توانایی استفاده موثر و کارآمد از وقت است و به افراد کمک می کند که

بدون نگرانی به انجام کارهای خود بپردازند .

مدیریت زمان به روشی اشاره دارد که شما از طریق آن برنامه های خود را سازماندهی کرده و برنامه ریزی می کنید که

انجام هر تکلیف چقدر زمان می برد .

مزایای مدیریت زمان/آشنایی با راهکارهای مدیریت زمان

مدیریت زمان مزایای زیادی دارد و توانایی مدیریت موثر زمان مهم است. مدیریت خوب زمان منجر به بهبود کارایی و بهره‌وری، استرس کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شود. در اینجا برخی از مزایای مدیریت مؤثر زمان آورده شده است:

1- کاهش استرس

ایجاد و پیروی از یک برنامه‌ی کاری، اضطراب را کاهش می‌دهد. همان‌طور که موارد موجود در لیست «کارهای» خود را بررسی می‌کنید، می‌توانید شاهد پیشرفت ملموس خود باشید. این به شما کمک می‌کند تا برای انجام کارها دچار استرس و نگرانی نشوید.

2- در اختیار داشتن زمان بیشتر

یک مدیریت زمان خوب به شما این امکان را می‌دهد تا زمان بیشتری در زندگی روزمره در اختیار داشته باشید. افرادی که می‌توانند زمان را به طور موثر مدیریت کنند، از داشتن زمان بیشتری برای صرف سرگرمی‌ها یا سایر فعالیت‌های شخصی لذت می‌برند.

3-فرصت‌های بیشتر

مدیریت زمان به خوبی منجر به فرصت‌های بیشتر و اتلاف زمان کمتر برای فعالیت‌های بی‌اهمیت می‌شود. مهارت‌های خوب مدیریت زمان، یک ویژگی کلیدی است که افراد به دنبال آن هستند. توانایی اولویت‌بندی و زمان‌بندی کار برای هر فردی، بسیار مطلوب است.

4-توانایی تحقق اهداف

افرادی که مدیریت زمان را خوب انجام می‌دهند، به نحو مطلوب‌تری توانایی تحقق اهداف و مقاصد خود را دارند. آن‌ها این کار را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌دهند.

آشنایی با راهکارهای مدیریت زمان_آموزشگاه کنکور در شرق تهران

راهکارهای مدیریت زمان

این که بدانیم چگونه وقت خود را مدیریت کنیم به ما کمک می‌کند در ابعاد مختلف زندگی به دستاوردها و موفقیت

های بیشتری دست پیدا کنیم.

روش های مدیریت زمان که در ادامه این مقاله به شرح آنها می پردازیم می توانید استفاده کنید و آن ها را در زندگی

خود به کار ببرید  و از مزایای داشتن مدیریت زمان بهره مند شوید.

مقاله پیشنهادی:چرا برای درس ها وقت کم می آوریم؟

 اولویت بندی کردن در کارها

برای مدیریت زمان ، قبل از شروع کار ، فهرستی از تکالیف خود فراهم کنید که به توجه فوری شما نیاز دارند تا با این کار

، اول وظایفی را انجام دهید که اولویت بیشتری دارند .

در این صورت و با انجام کارهای مهمتر استرس کمتری برای انجام تکالیف دیگر خود دارید و در نتیجه بهره وری شما نیز

افزایش می یابد .

برای انجام کارهای خود ، مهلت تعیین کنید

وقتی قصد انجام یک کاری دارید یک مهلت واقع بینانه برای آن تعیین کرده و به زمان انجام آن متعهد بمانید .

 این مهلت را می توانید بر روی یک کاغذ نوشته و جلوی چشم خود قرار دهید که این کار به شما کمک می کند دائم آن

را ببینید و تعهدتان به انجام کار افزایش یابد.

مدیریت استرس

استرس اغلب وقتی اتفاق می افتد که ما نسبت به وقت و انرژی ای که داریم ، کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و نتیجه آن این است که بدن ما احساس خستگی کرده و از بهره وریمان کاسته می شود .

استرس برای افراد به اشکال مختلفی ایجاد می شود اما راه های مفیدی برای مدیریت استرس وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید و در نتیجه مدیریت زمان بهتری نیز داشته باشید .

می توانید برای مقابله با استرس از این راه ها استفاده کنید :ورزش، مراقبه کردن ، تماس با یک دوست ، انجام سرگرمی های مورد علاقه خود ، گوش دادن به موسیقی و گردش کردن .

نکته اصلی این است که متوجه شوید کدام راهکار مدیریت استرس برای شما مناسب است و اگر وقت ندارید می توانید از نفس کشیدن عمیق استفاده کنید .

مقاله پیشنهادی:راهکارهایی برای مدیریت استرس کنکور

 برخی از تکالیف را محول کنید

برای همه ما معمول است که وظایف بیشتری نسبت به توانایی خود در انجام آن ها بر عهده بگیریم که این کار اغلب منجر به استرس و اضطراب می شود .

محول کردن تکالیف به معنای فرار از مسئولیت نیست بلکه در عوض به معنای یادگیری مدیریت صحیح تکالیف است .

لازم است با توجه به مهارت ها و توانایی های خود ، برخی از تکالیف را به دیگران بسپارید تا بتوانید زمان و انرژی کافی برای انجام تکالیف خود داشته باشید .

این امر نه تنها زمان شما را کمی آزاد می کند بلکه به اعضای تیم نیز کمک می کند که مانند یک قطعه اساسی از یک پازل ، با شما همکاری کنند .

سحرخیز باشید

در ارتباط با روش های مدیریت زمان ، اکثر افراد موفق یک ویژگی مشترک دارند و آن ها روز خود را زود شروع می کنند زیرا در این صورت زمان بیشتری برای فکر کردن و برنامه ریزی دارند .

 وقتی زودتر از خواب بیدار می شوید آرام تر ، خلاق تر و بهتر عمل می کنید و از آنجایی که با گذشت زمان ، سطح انرژی شما پایین می آید این مسئله بر بهره وری ، انگیزه و تمرکز شما تاثیر می گذارد .

بر اهمال کاری غلبه کنید

یکی دیگر از مهارت های لازم برای مدیریت زمان ، غلبه بر اهمال کاری است .

اهمال کاری یکی از مسائلی است که به شدت بر روی بهره وری افراد اثرگذار است و می تواند باعث اتلاف وقت و انرژی شود و در نتیجه مشکلاتی را در همه ابعاد زندگی ایجاد کند .

اگر چه غلبه بر اهمال کاری دشوار است اما می توان با تشخیص علت اهمال کاری و انجام کارهای کوچک سرگرم کننده در طول روز بر این مشکل غلبه کرد .

مقاله پیشنهادی:تاثیر مکان مطالعه بر افزایش تمرکز

سخن آخر

 به یاد داشته باشید که وقتی در مورد آنچه باید انجام دهید اطلاعات بیشتری داشته باشید بیشتر متمرکز خواهید شد و انجام کارها زمان کمتری از شما خواهد گرفت .

 مدیریت زمان خوب مستلزم یک تمرین روزمره در اولویت بندی کارها و سازماندهی آن ها به شکلی است که هم بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید و هم در وقت شما صرفه جویی شود

افرادی که در مدیریت زمان دچار مشکل هستند معمولاً بعد از مدتی دچار فرسودگی می‎شوند که این امر نیز بر مشکلات آن ها می افزاید و انرژی آن ها در انجام کارها را کاهش می دهد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا